مقاله مزایای اجرای اسکلت بتنی ساختمان های مسکونی با استفاده از قالب های تونلی

این مجموعه به عنوان یکی از تحسینبرانگیزترین سازههای دنیای معماری و همچنین اولین موفقیت بزرگ در زمینه طراحی قالبهای بتن شناخته میشود. پس از مطالعه این مقاله تمامی نکاتی که در هنگام نوشتن صورت وصعیت باید رعایت کنید را یاد خواهید گرفت. در این مقاله به مطالبی همچون قالب بندی چیست، چه انواعی دارد و ویژگی یک قالب خوب چیست، خواهیم پرداخت. انواع قالب بندی چه هستند؟ نکته چهارم : بتن به قالب ها نمی چسبد و نیازی به روغن کاری ندارد. در رابطه با قالببندی سازههای بتنی فیلم آموزشی مفصلی در مجموعه فرادرس تهیه شده است که میتواند به فراگیری این مبحث به شما کمک کند.

قالب تونلی فرم

در حالت ایدئال، مواد سازنده قالب، اجزا و صفحه داخلی قالب باید در مقابل عوامل محیطی از قبیل هوازدگی، خوردگی و غیره مقاوم بوده و نرخ تجزیه پایینی در برابر اثرات آفتاب، باد و باران داشته باشند. این ویژگی باعث می شود که در عملیات قالب بندی به قالب بندها که مسئول قالب بندی هستند، کمک بسیار زیادی شود. بنابراین آنچه از این موضوع نتیجه می ­شود این است که اگر شما به­ عنوان یک مترور در شرکت پیمانکاری مشغول فعالیت هستید یا می­ خواهید وارد این حیطه شوید، مهمترین و اصلیترین وظیفه شما تهیه صورتوضعیت موقت است که معمولاً هرماه باید آن را انجام دهید. زمان تقریبی قالب بتن برای دالهای بتنی، قالب را معمولاً میتوان پس از 3 روز و لوازم جانبی را پس از 2 هفته برداشت.

خرید جک سقفی

در هنگام انتخاب ماده مورد استفاده برای ساخت قالب بتن باید همیشه سه اصل مهم کیفیت، ایمنی و صرفه اقتصادی را در نظر گرفت. در حالتی که محدودیتی در استفاده از یک نوع مصالح نداشته باشیم باید مزایا و معایب سازه فلزی و بتنی را بررسی کرده و سپس تصمیم گیری با در نظر گرفتن همهی جوانب انجام شود. نقش بولت مهاری در قالببندی، اتصال دو صفحه قالب به یکدیگر و تحمل فشارهای افقی حاصل از وزن بتن است. به منظور دستیابی به این اهداف، اجزا مختلف قالب باید به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند. این قالب در محل اجرای پروژه و با استفاده از الوار و تخته لایه یا نپوپان مقاوم در برابر رطوبت ساخته میشود.

خرید قالب تونل فرم ستون یا دیوارها بر روی پی قرار میگیرند. در نتیجه، ابعاد و شکل قالببندی نیز به ابعاد و نوع پی (منفرد یا نواری) ارتباط خواهد داشت. هنگام بتنریزی (مخصوصا در صورت وجود سنگدانههای تیز درون مخلوط) مقداری سایش و آسیبدیدگی بر روی جداره داخلی قالب (در استفاده اول و استفادههای بعدی) به وجود میآید. بنابراین، جذب رطوبت جداره داخلی قالب باید به حداقل برسد. اجزا تشکیل دهنده قالب بتن به نوع سازه در حال ساخت بستگی دارد. این قالب بتنی در شکل لوله های توخالی و برای ساخت ستون و کف ساخته می شود. بنابراین، هنگام قالببندی ستون حتما باید از اتصالات محکم و تکیهگاههای مقاوم استفاده کرد. با این وجود، قالب بتن را میتوان به سه مولفه اصلی جداره داخلی، تیر افقی و بولت مهاری تقسیم کرد.

در واقع بعد از گودبرداری و خاکبرداری و اجرای بتن مگر نوبت به قالب بندی فونداسیون می رسد. اما سؤال مهم دیگری که لازم است به آن پاسخ دهیم این است که استفاده از این قالبها در اجرای چه بخشهایی از سازه بتنی بیشتر مرسوم است؟ کاربرد سیستم قالب تونل فرم باعث صرفه جویی در استفاده از مصالح مرسوم مانند چوب ، میخ ، مفتول ، آهن آلات خواهد شد. علاوه بر موارد بالا، قالبهای مخصوص برای ساخت وسایل کوچک و تزئینی مانند صندلی، گلدان، بطری، قفسه و غیره نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

قالب بتن مدولار

اولین مرحله در ساخت سازههای بتنی، ساخت پی و کف سازی است. بنابراین، طراحی شکل و ابعاد پی به نوع سازهای بستگی دارد که قرار است روی آن ساخته شود. از حاصل تقسیم قیمت پیشنهادی پیمانکار بر قیمت اجرای کار (محاسبه شده توسط کارفرما) ضریبی به دست می ­آید تحت عنوان ضریب پیمان. بیشترین کاربرد قالب بتن استاندارد در قالب بندی ساختمانهای بتنی و انواع سازه های بتنی است که در صورت انتخاب درست کارخانه تولیدی و پیمانکار اجرایی خوب, قالب تونلی فرم میتوان سازه بتنی با کیفیت و نمای خوب ( اکسپوز ) بنا کرد.

قالب صنعتی (مدولار) از چند قطعه پیش ساخته تشکیل می شود که چارچوب فلزی دارد و جداره داخلی آن از چوب، فولاد و آلومینیوم ساخته میشود. در ساخت این لوله ها از فولاد سیاه رنگ استفاده می شود. در ساخت بدنه اصلی این نوع قالبها از فولاد یا آلومینیوم استفاده میشود. برای جواب این سؤال به فهرست­بهای ابنیه سال 1399 رجوع می­کنیم. قالب به طور کامل تراز باشد. به منظور تراز کردن و ایجاد شکل مور نظر برای قالبهای چوبی از دستگاههای ترازیابی مخصوص استفاده میشود. جهت تراز کردن آن از پیچ هرز گرد استفاده کرده و در این حالت چرخ از روی زمین بلند می شود. این روش که نوعی تولید صنعتی ساختمان بتن مسلح محسوب میشود، بیشتر در انبوهسازی و بلند مرتبه سازی استفاده میشود. سیستم قالب تونلی فرم در جهت سرعت بخشیدن به قالب بندی در انبوه سازی با حداقل هزینه های کاری استفاده میگردد.

بولتهای مهاری معمولا از کابلهای فولادی تشکیل میشوند. این بخش از قالب، نیروهای وارده از طرف بتن را بین داربست، تکیهگاهها، بولتهای مهاری و خاک توزیع میکند. با این وجود، در پروژههایی که هزینه نیروی انسانی کمتر از تهیه قالبهای چندبار مصرف باشد، قالب چوبی کاربرد بیشتری دارد. خرید گوشی موبایل بسیار مهم و حائز اهمیت است به این دلیل که برای خریداری آن معمولا بیش از 100 دلار هزینه میکنید پس طبیعیست که قیمت موبایل برای هر خریدار مهم بوده و اولویت اول او باشد؛ گرچه موارد دیگری هم هست که شما میبایست به عنوان یک خریدار در خرید گوشی صرف نظر از برند و یا مدل در زمان تهیه انواع گوشی مد نظر قرار دهید.

قالب فلزی بتن

قالب های فولادی عمدتاً در پروژه های بزرگ یا در شرایطی که امکان استفاده مجدد از قالب وجود دارد، گزینه ای مناسبی هستند. ۶- استفاده از این سیستم در پروژه های باتعداد حداقل ۶۰۰ واحد. این مجموعه 12 طبقهای، 146 واحد مسکونی با اندازه و شکلهای مختلف دارد که هر واحد از اتصال یک تا هشت واحد بتنی تشکیل شده است. قالب باید توانایی تحمل المانهای مختلف را بدون نیاز به بستن با طناب داشته باشد. خواص فولاد، به ترکیب شیمیایی و روش ساخت آن بستگی دارد. خواص روغن قالب بتن چیست ؟ در ضمن اگر سطح بتن برای عملآوری بتن به پوشش چسبنده نیاز داشته باشد، به دلیل عدم اتصال مناسب، نباید از روغن قالب بتن استفاده نمود. بدون اینکه نیاز به داربست جانبی داشته باشد. برای نصب کارخانه ویلا پیش ساخته بتنی ، ماشین آلات سنگین و پیچیده ای لازم است که نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالایی دارد .

در این روش اجرا، دیوارهای خارجی معمولاً همزمان با سایر دیوارها قالببندی و بتنریزی میشوند. با استفاده از این قالب ها می توان با سرعت زیاد و باکیفیت عالی دیوارهای یک دست ساخت . شاید فکر کنید که ساخت قالب فلزی بتن کمی هزینه بر باشد، اما فراموش نکنید که قالب باکیفیت بتن ماندگاری بالایی دارند و تا سالها میتوان از آن استفاده نمود. توجه به این نکته ضروریست که ساخت قالب نیاز به زمان دارد و معمولا هزینه آن قابل توجه است. این مرحله بسیار ساده است و با استفاده از جک ، لوله یا قوطی اسکلت زیرین بنا سر هم می شود . طول لوله به اضافهی دو مخروط ناقص باید به اندازهی فاصلهی داخلی قالب باشد.

از دیگر مزایای استفاده از قالب پلاستیکی می توان به قابلیت استفاده از آن در مناطق سردسیر و با شرایط جوی و آب و هوایی سرد و خشک اشاره کرد. ازآنجاییکه بتن اکسپوز بسیار سرد و بیروح است در طراحی داخلی یکخانه میتوان فقط یک دیوار را با بتن اکسپوز طراحی کرد و دیگر دیوارهای مجاور را با چوب و طرحهای چوبی پر کرد. چوب سبک وزن است و به راحتی قابل حمل می باشد. مجموعه شرکتهای اقماری صاحب فناوریهای Cobiax با مقر اصلی آن در تسوگ (Zug) سوییس و شرکتهای اروپایی تابعهٔ آن متخصص طراحی و ساخت دالهای تخت دومحورهٔ سبک با استفاده از بتن مسلح و گویهای توخالی هستند.

قالببندی فلزی، با توجه به نوع استفاده از آن در پروژههای مختلف، دارای انواع متفاوتی است که هر کدام دارای ویژگیهای خاص خود هستند و باید متناسب با نوع پروژه، قالببندی مناسبی را انتخاب کنید. پروژههای موفق و ناموفق متعدد در حوزه طراحی قالب بتن، منجر به پیشرفت قابلتوجه در فرآیند ساخت سازههای بتنی شدهاند. به طور کلی این نکته را به خاطر داشته باشید که وجود غالب در اطراف بتن میتواند به عنوان یک لایه عایق عمل کند و در نتیجه فرایند هیدراتاسیون و خشک شدن بتن را تحت تاثیر قرار دهد. اثر لحظه به لحظه تاریکتر و ترسناکتر میشود و سلیک چنان این وحشت کودکانه را کنترل کرده که از ارزش پیام فیلم کم نشود. صلبیت قالب به اندازهای باشد که تحت وزن بتن خم نشود.

در این صورت احتمال ترک خوردگی دال و دیوار و تمرکز تنش به حداقل میرسد. استفاده از قالبهای بتن، علاوه فراهم کردن امکان ساخت سازههای بتنی با شکلهای مختلف، احتمال ترک خوردن و شکست را نیز کاهش میدهد. در واقع، با وجود پیشرفت در حوزه طراحی قالب بتن، زمینه مناسب برای بهکارگیری آنها در طراحیها فراهم نشده بود. همین موضوع، زمینه را برای طراحی و آزمایش بر روی قالبهای جدید فراهم میکند. از اتکای پایه ها بر زمین های منجمد و سست باید جدا خودداری کرد. هنگامی که بتن درون قالب به اندازه کافی سخت شده باشد، باید قالب را از روی آن جدا کرد. جداره داخلی به خوبی به اجزا چارچوب متصل شده باشد تا با تشکیل یک سازه یکپارچه، جابجایی قالب به راحتی صورت گیرد. به بخشی از قالب که در تماس مستقیم با بتن قرار میگیرد، جداره داخلی قالب میگویند. کاربرد قالب بتن به پروژههای ساختمانی و صنعتی محدود نمیشود.

انواع قالب بتن ستون

علاوه بر ساخت تونل، این نوع قالب ها توانایی ساخت سازه هایی تا 40 طبقه را نیز به شکل کاملا اصولی و دقیق دارند. به دلیل مساحت بالای مقطع دیوارها، بارهای جانبی اعمال شده بر قالب دیوار نسبتا کمتر از قالب ستون است. بعد ازآن نشیمن تیرها ساخته شده و روی ستون ها مونتاژ می شوند. همانطور که قبلا هم گفتیم وظیفه یک مترور تنها محاسبه و اندازه­ گیری احجام نقشه­ ها نیست بلکه باید اشراف کامل نسبت به وظایف خود و دستگاه ­های موازی خود داشته باشد تا در موارد این­ چنینی تکلیف خود را بداند.

قالب بتن تونل فرم

در بخشهای بعدی به توضیح این موارد نیز خواهیم پرداخت. در سالهای ابتدایی (تا قرن 19 میلادی)، گچ به عنوان گزینه اصلی برای قالب نگهدارنده موادی نظیر ژیپس، آهک و سیمان به کار میرفت. طی دهههای 1960 تا 1980 میلادی (بین سالهای 1340 تا 1360 شمسی)، توسعه شهرسازی در شوروی سابق سرعت بسیار زیادی به خود گرفت. اگرچه به دلیل کاربرد گسترده بتن، هنوز راه زیادی تا کشف محدودیتهای آن وجود دارد. البته مدتی بعد مشخص شد که وسایل ساخته شده توسط این قالبها دارای محدودیتهای مختلفی هستند و از نظر طراحی با خانهها مطابقت ندارند. به علاوه، این بخش از قالب بیشترین تاثیر را بر روی سطح بتن سفت شده (شکل سازه نهایی) دارد. در طول تاریخ، از مواد مختلفی به منظور ساخت قالب بتن استفاده شده است. در حالت مطلوب از نظر اقتصادی و بهرهوری، ابعاد اجزا و قطعات قالب به اندازهای در نظر گرفته میشود که وزن آنها برای حمل توسط کارکنان خیلی دشوار نباشد.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار